ZAJÍMAVOSTI

 

25.1.2021

Dříve ohrožené asijské divoké kočky.

Dříve ohrožené asijské divoké kočky v Číně už několikrát spatřili.

14. 9. 2020, 12:40 Filip Šára, Novinky

V jihozápadní čínské provincii Jün-nan poslední dobou poměrně často zaznamenali téměř ohroženou kočku mramorovanou. Poté, co se divoce žijící druh v roce 2014 poprvé objevil v Národní přírodní rezervaci Kao-li-kung-šan, zaměstnanci parku jej pomocí termálních kamer monitorují. 

„Navrhli jsme 12 monitorovacích tras s 80 infračervenými kamerami. Během nepřetržitého monitorování se na každé lince objevily kočky mramorované, přičemž mláďata byla zachycena touto fotopastí na dvou místech, což znamená, že populace oné kočky v přírodě roste,“ poznamenal podle agentury Reuters zaměstnanec čínské rezervace Čang Sing-čchao.

Podle něj jde o skutečně vzrušující zjištění.

Každá kočka má podle čínských odborníků jedinečné skvrny ve tvaru obláčků. „Pečlivě jsme tyto obrazce identifikovali a rozlišili jsme nejméně 20 koček mramorovaných,“ uvádějí.

Kočka mramorovaná (Pardofelis marmorata) je druh kočkovitých šelem žijících v jižní a jihovýchodní Asii. Velkou část života tráví na stromech, kde loví ptáky, veverky, žáby a jiné malé živočichy. Dosahuje jen o málo větší velikosti než kočka domácí.

Podle norem Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je od roku 2016 vedena na tzv. červeném seznamu jako „téměř ohrožená“.

Obecně žije v jižní a jihovýchodní Asii, areál jejího rozšíření sahá ze severní Indie přes Nepál, Bhútán, Barmu, Thajsko a Malajsii až na indonéské ostrovy Sumatru a Borneo. Zachycují ji tedy i v Číně.

 

26.01.2020

Psi a kočky chrání děti před alergiemi a astmatem. 

Čím více zvířátek je doma, tím lépe...

na celý článek klikněte ZDE

 

29.05.2019

Na Václavském náměstí roste „kokain", 

 

k vidění je i ve veřejných parcích.

Záhony na Václavském náměstí lemují modré květy šanty kočičí. Zatímco u lidí halucinogenní účinky nejsou, kočky dokáže tato bylinka „pořádně rozparádit“, ne nadarmo se jí přezdívá „kočičí kokain“. I když se na toto místo v centru a do postranních uliček dlouhodobě stahují prodejci drog, kteří nabízejí i kokain, tato „kočičí droga“ rostoucí na záhonech je jiný, zdraví prospěšný příběh.

Šanta kočičí, našimi předky hojně užívaná bylinka, upadla časem v zapomnění. V posledních letech však zažívá renesanci a vrací se na zahrádky. Její pěstování je nenáročné a navíc dlouho kvete modrými, u některých druhů bílými květy. Z těchto důvodů je také k vidění na pražských náměstích či v parcích.

I když má šanta mnoho druhů, na záhonech veřejného prostranství narazíte téměř výhradně na šantu modrou (Nepeta x faassenii). Když jí promnete lístky, ucítíte na prstech vůni připomínající kadidlo. Kromě Václavského náměstí či třeba Vyšehradu roste na mnoha dalších místech v metropoli.

Šanta obsahuje ve velmi malé míře halucinogenní látky, lidé ji v minulosti kouřili pro navození pohodové nálady. Žádné „zkouřovadlo“ to však určitě není. Z čerstvých nebo sušených listů si lze udělat výborný čaj, který se používá pro léčbu nachlazení a horečky, jelikož podporuje pocení a snižuje teplotu. Pomáhá také od bolestí hlavy nervového původu, zbavuje pocitů nervozity a zlepšuje trávení.

Z rostliny se uvolňuje nepetalakton, který vyvolává u koček, když ho vdechnou, na několik minut euforické pocity pobláznění. Válejí se, trhají a kousají listy. Proto se také šantě přezdívá „kočičí kokain.“

Kdo by si chtěl dělat ze šanty čaj nebo rostlinou obšťastnit svou kočku, není nic jednoduššího, než si šantu pěstovat. Sazenice různých odstínů a vůní šanty běžně prodávají zahradnictví. Stojí pár desítek korun. Žádnou speciální péči bylinka nepotřebuje, stačí jí vybrat slunné místo, i když polostínem také nepohrdne. A namnožit si sami můžete tolik rostlinek, kolik chcete.

Šanty v pražských parcích, náměstích a na dalších veřejných místech nechte pro potěšení ostatních. Pokvetou až do podzimu, s ostatními trvalkami jsou příjemným zpestřením záhonů.

 

16.01.2019

Tchajwanec se chtěl zbavit kočky, do útulku ji poslal v krabici.

 
Zvířecí útulky jsou zvyklé na to, že jim majitelé nechají nechtěné mazlíčky přede dveřmi a odjedou. Třiatřicetiletý Tchajwanec jménem Jang už neměl čas na svou skotskou klapouchou kočku, a tak ji poslal útulku expresní poštou jako obyčejný balík.
Zvíře mělo podle úřadů nedostatečný přístup ke vzduchu, nemělo vodu a mohlo utrpět šok. Nezodpovědný majitel byl minulý týden odsouzen k pokutě 60 tisíc nových tchajwanských dolarů (zhruba 43 tisíc korun). Informoval o tom server BBC s odvoláním na tchajwanský zpravodajský server UDN.

Dalších 30 tisíc pokuty (22 tisíc korun) Jang vyfasoval, když úřady zjistily, že kočka nebyla očkovaná proti vzteklině. Úřady dokázaly muže vypátrat, když se útulku podařilo zjistit, odkud byl balíček s kočkou poslán, a policie následně identifikovala Janga na záběrech z bezpečnostních kamer.
Jang následně vysvětlil, že se chtěl kočky zbavit, protože už neměl čas se o ni starat. Jako důvod rovněž uvedl, že se mu nepodařilo vyléčit kočku ze zranění nohy, i když se o to pokoušel tradiční čínskou medicínou včetně akupunktury a moxování (žeh akupunkturních bodů zapáleným sušeným pelyňkem).
 
Navzdory tomu je kočka podle útulku v podstatě naprosto zdravá a nabídnou ji k adopci.
 

27.06.2018

Firma zaplatí rodičovskou dovolenou zaměstnancům, 

kteří si pořídí domácího mazlíčka.

První dny jsou podle norské firmy Musti Group ty nejdůležitější na vytvoření pouta mezi zvířetem a jeho novým pánem. Proto těm zaměstnancům, kteří si pořídí domů nového mazlíčka, nabídne společnost tři dny placeného volna.

„První dny strávené s novým zvířátkem mohou být pěkně náročné,“ uvádí ředitel firmy David Rönnberg ve svém prohlášení. „Mládě potřebuje neustálou pozornost a lásku. Větší trávení času se zvířetem buduje důvěru a pomáhá předejít různým sociálním poruchám v budoucnosti. Proč se firma rozhodla k tomuto kroku? „Štěně bez matky a sourozenců se v novém prostředí může cítit ztracené a nejisté. Jeho výcvik a socializaci nelze dělat jenom po večerech a o víkendech,“ vysvětlil Rönnberg.

 

16.02.2018

LÉČIVÉ SCHOPNOSTI KOČEK!

V současnosti jsme neustále vystavováni stresu a napětí. Někdy nám chybí jen pohodlí, teplo a klid. A co může být přítulnější jako měkoučká kočka? Kromě toho že jsou milé, jsou schopny vyléčit řadu nemocí.

 

Jak léčí kočky

Blahodárné účinky koček na zdraví člověka, to je už dávno dokázaný fakt. Jejich mňoukání a teplo, kterým nás zahřívají, eliminuje stres a únavu, dodává pocit pohodlí a klidu, to nám dávají kočky každý den. A když jsme nemocní, všemožně se nám snaží pomoci. Kočky, které léčí lidi nejsou neobvyklé. Lehají si na bolavá místa a zbavují jejich bolesti.

Kočky odebírají od lidí negativní energii, čímž jim pomáhají se zbavit nemocí. Ve skutečnosti kočku nemusíte nutit, jen ji zvedněte a pohlaďte. Obvykle sami přicházejí ke svým majitelům a lehají si na bolavá místa, po nasycení energií odejdou. Podívejme se, jaké nemoci mohou naše kamarádky vyléčit.

 

1.Kardiovaskulárny systém

Existuje mnoho příběhů o tom, jak kočky zachránili své majitele před infarktem. U pacientů, u kterých došlo k záchvatu, se tlak a puls normalizují při několikaminutovém hlazení kočky. I přitulení se ke kočce snižuje krevní tlak u pacientů s hypertenzí. Zvláště dobré tento úkol zvládají dlouhosrsté kočky.

2. Trávicí soustava

Hlazení koček je také užitečné pro trávicí systém. Krátkosrsté kočky léčí onemocnění trávicího traktu a močových cest mnohem lépe než jiná plemena.

3. Nervový systém

Kočky jsou také vynikající psychoterapeuti a neuropatologové. Jsou schopné zmírnit únavu, stres a migrénu, a to především dlouhosrsté kočky.

Tyto načechrané léčitelky se objevují i ​​v oblasti psychoterapie. Pacienti, kteří trpí duševními poruchami, kočky nedráždí ale uklidňují je. Jednoduché a nenápadné mazlení kočky může pomoci při nervozitě. A abyste se zbavili deprese, stačí hrát si s kočkou minimálně 20 minut denně.

Kočky jsou také úžasní posluchači. Mnoho lidí mluví se svými kočkami, což pomáhá vyrovnat se s různými problémy. Navíc je mnohem jednodušší vylít si duši kočce, neboť ta vaše tajemství neprozradí.

4. Nespavost

Nespavost velmi často pochází ze stresu a nadměrného podráždění. Před užitím sedativ nebo léků na spaní se pokuste uzdravit pomocí kočky. Přiložte si kočku na čelo nejméně na 5 minut. Ještě lepší je lehnout si se svým miláčkem. Ochrání váš spánek, zbaví negativní energie a špatných myšlenek.

5.Imunitný systém

Kočičí vrnění může zlepšit imunitní systém. Probíhá při frekvenci 4-16 Hz, díky čemuž má pozitivní účinek na náš imunitní systém.

6. Kosti a klouby

Vědci předpokládají, že vrnění koček se svým účinkem podobá ultrazvukovému ošetření. Díky tomu lze urychlit hojení ran a také zlepšit růst a pevnost kostí. Perské kočky pomáhají zmírnit bolest kloubů při artritidě. Mňoukající kočka je nejlepší prevencí osteochondrózy a osteoporózy u starších pacientů.

7. Dlouhověkost

Kočky mají pozitivní vliv na délku života svých majitelů. Studie ústavu gerontologie dokazují, že majitelé koček žijí o 5-10 let déle ve srovnání s lidmi, kteří tyto domácí zvířata nemají. Tlak u těchto lidí je stabilnější a hladina cholesterolu v krvi je mnohem nižší.

Zde je již sedm důvodů, proč mít kočku a věnovat jí více času. Jsou to atraktivní a roztomilé bytosti, které mohou do vašeho života přinést pohodlí a teplo. Možná někdy neprojevují lásku tak, jak bychom očekávali, ale jsou schopné nám pomoci, čímž dokazují svou oddanost.

 

28.11.2017

Účinná prevence astmatu? Kočka, tvrdí vědci

Mnoho rodičů předpokládá, že chlupatí domácí mazlíčci způsobují dětem astma. To je ale podle dánských vědců omyl. Podle nejnovější studie konkrétně kočka dokáže zabránit rozvoji astmatu u dětí, u nichž je riziko onemocnění největší.
To, že alergeny v podobě kočičích chlupů mohou za časté dýchací obtíže a astma u dětí, platí za obecné dogma.
Dánští vědci ale zjistili, že pokud jsou děti vystavené takovýmto alergenům již od raného dětství, je reálná šance, že se jejich nemoc nerozvine, i když k ní mají vrozené dispozice.
Jak probíhal výzkum
Výzkumníci z Kodaňské univerzity sledovali během své studie 377 dětských pacientů ve věku od jednoho roku do pěti let. Všechny děti byly vystavené kočičím a psím alergenům, a zároveň se potýkaly s různými druhy rizik onemocnění astmatem.
Výsledky výzkumu ukázaly, že kočka v domácnosti může být efektivní způsob, jak snížit riziko astmatu u dětí, které jsou geneticky nejvíce ohroženy. „Zjistili jsme výrazně nižší riziko astmatu u dětí s vysoce rizikovým genotypem, které měly v domě kočku,” řekl vedoucí studie doktor Jakob Stokholm pro Daily Mail.
Zajímavým zjištěním současně bylo, že přítomnost psa v domácnosti neměla negativní, ale ani pozitivní účinky na stav dětí, které měly dispozice k astmatu nebo jím již trpěly.
 
 

04.11.2017

Po psích množírnách se rozmáhají i ty kočičí. Jde o týrání, varují odborníci

Celý článek zde

 

22.10.2017

Kočka jako indikátor karmy.

Pociťujete nevysvětlitelnou nepřízeň ke kočkám? Tvrdím, že to je důvod k vážnému zamyšlení.
 
Velká část lidí má ke kočkám výslovně pozitivní vztah, někteří jedinci k nim však pociťují nijak zdůvodnitelnou nepřízeň. Kočky je dráždí, lezou jim na nervy, překáží jim a vyvolávají v nich jedinou touhu: zahnat je co nejdál. Na první pohled by se zdálo, že na tom přece nic není. Nemají rádi kočky a co má být? Je to jejich věc! Možná to tak i je, ale já opakuji, že je to důvod k vážnému zamyšlení.
 
Kočka domácí, stejně jako pes, žije s člověkem od pradávna. Jestliže však psí povinnosti byly od počátku konkrétní a srozumitelné – to znamená především lov a ochrana, s kočkami to bylo daleko složitější.
 
Hubení drobných škůdců, jako jsou krysy a myši, by se dalo nazvat doprovodnou úsluhou. Hlavní úkol kočky domácí v něm zdaleka nespočívá. Kočka má jedinečný bioenergetický systém. Dokáže se citlivě naladit na biopole, která ji obklopují a dokonce s nimi rezonovat, korigovat je a v případě potřeby i napájet. Ve výjimečných případech je dokonce schopná biopole zcela obnovit. Vyprávění majitelů koček          o zmizení bolesti hlavy a srovnání krevního tlaku po tom, co se pomazlili se svým chlupatým miláčkem, nejsou žádné výmysly. Jakýkoli výpadek organismu se vzápětí projeví poškozením energetické aury. Kočka to vycítí a spěchá na pomoc.
 
Tím však schopnosti těchto huňatých hebkých krasavic nekončí. Kočka může sloužit jako svérázný indikátor lidského štěstí a blahobytu. Je-li v životě jejího člověka všechno v pořádku, je kočka, která žije v jeho domácnosti, klidná, hodně spí, nezanedbává své hygienické procedury a má dobrou chuť k jídlu. Jestliže je z ničeho nic nervózní, nedbá o sebe a špatně žere, znamená to, že něco není v pořádku. Nejcitlivěji obvykle kočky reagují na hádky v rodině, přičemž jsou vždycky na straně toho, kdo byl ve sporu nespravedlivě osočen. Pokud kupříkladu nezaslouženě potrestáte dítě, kočka za ním přijde, mazlí se s ním, přede a snaží se dítě uklidnit a obnovit jeho duševní rovnováhu.
 
Dovolte mi teď přejít k tomu, kvůli čemu jsem tento článek vlastně začal psát. Jako každé velmi citlivé pouto, jsou také vzájemné vztahy kočky a člověka obousměrné. Kočky nás vycítí, ale také člověk velmi dobře vycítí kočku. Proto prakticky nenajdeme nikoho, kdo by byl ke kočkám lhostejný. Buď sympatie, nebo nepřízeň. Ohledně sympatie je všechno jasné, ale pokud jde o tu nepřízeň… Podle mého pozorování devadesát procent agresivních alkoholiků nemohlo vystát kočky, velká část mých ženských známých, kterým se v osobním životě nedařilo, se vyznačovala nesnášenlivostí k těmto chlupatým tvorům a pravidelně, a to bez jakékoli souvislosti, prohlašovaly: «Nenávidím kočky!». Také děti vystavené násilí v rodině nebo ve škole přenášejí své ponížení na toulavé nebo v sousedství žijící kočky. Podobných příkladů bych mohl uvést ještě více. Dá se s jistotou tvrdit, že u člověka, s jehož karmou není všechno, jak má být, vyvolává kočka negativní emoce. Takoví lidé by se měli vážně zamyslet nad tím, jak změnit svůj život, jak ho prosvětlit a vnést do něj trochu štěstí. Pak u nich malí chlupatí sympaťáci nebudou vyvolávat nic jiného než úsměv.
 

25.09.2017

Štěstí s prosperita do domu.

Pokud se Vám už stalo, že jste u někoho viděli pohár se solí a v duchu jste nechápavě nadzvedli obočí, dnes se dozvíte důvod. Jde o velmi užitečný a prospěšný trik, který do domu přináší štěstí a prosperitu. A nejsou to žádné babské pověry.

Pokud se divíte a kroutíte hlavou se slovy, že jde o nesmysly, zadržte. Čištění energií solí má totiž vědecké vysvětlení, podložili ho už desítky let dozadu. Sůl nasycuje vzduch negativními ionty a ty následně vytvářejí pozitivní vibrace. Je to vynikající metoda, která Vám pročistí dům i v případě, že se cítíte docela v pohodě.

 

Na pročištění domácnosti slouží i aromaterapie nebo zářivá energie, kterou vydávají ze sebe některé druhy rostlin a téměř všechny druhy zvířat. Nejznámějšími polykači negativní energie jsou kočky, ale nejsou jediné. Totéž Vám v domácnosti udělá jakýkoliv chlupáč. Nečekejte to pouze od rybiček, hadů a terarijních zvířat. Kromě toho jsou na takové účely stále dovážené i originální solné kameny, úlomky ze solných dolů. A to už celé věky.

 

10.04.2017

Hledáte lék na dlouhověkost? Pořiďte si kočku!

Majitelé koček jsou podle statistik 5x zdravější než lidé, kteří tyto domácí mazlíčky nevlastní. Navíc u nich bylo zjištěno o 30 % nižší riziko infarktu. V čem tedy spočívá léčivá síla těchto elegantních chlupáčů?

Lékaři vysledovali, že lidé, kteří prožili velkou ztrátu, se v přítomnosti koček cítí lépe. Tito tvorové také pomáhají lépe snášet deprese a další choroby, jako je například Alzheimerova nemoc, posttraumatické stavy apod. Kočky na rozdíl od psů nevyžadují téměř žádnou pozornost a navíc nás mazlení s nimi uklidňuje. Jedna desetiletá studie dokonce prokázala, že majitelé těchto šelem mají o 30 % nižší pravděpodobnost infarktu. Výzkumy také dokazují, že vlastníci těchto zvířat, zejména senioři, mají nižší krevní tlak a dožívají se vyššího věku.

Podle odborníků na bioenergetiku dokáže kočka vycítit, jakým zdravotním neduhem trpíte, a poté se jej snaží vstřebat. Pokud si vám často lehá na hlavu, možná máte problémy se zvýšeným tlakem nebo trpíte migrénami. Uvelebí-li se na vašem levém rameni či lopatce, může to značit problémy se srdcem. A pokud si hoví na vašich zádech, cítí problémy s ledvinami. Stulí-li se do klubíčka u vašich nohou potom nízký tlak nebo časté prochladnutí.

 

Pozitivní vibrace kočičího vrnění

Víme, že kočičí vrnění zmírňuje stres, ale vědci dokázali, že může mít pozitivní vliv i na naše fyzické zdraví. Fakt, že se u těchto mňoukajících stvoření téměř neprojevují nemoci související s bolestmi kostí či kloubů a jsou také schopna přežít více než jiná zvířata, například pády z výšky, spojují právě se schopností vydávat tyto zvuky. Léčivá schopnost vrnění je podle nich také důvodem, proč předou například i během porodu, či když jsou zraněné.

Samotní majitelé koček často tvrdí, že jejich mazlíček dokáže zmírnit či eliminovat migrénu jen tím, že leží vedle jejich hlavy a vydává tyto uklidňující zvuky.

 

Felinoterapie

Felinoterapie neboli léčba kočkou je oproti hypoterapii a canisterapii stále ještě poměrně opomíjená, to však neznamená, že nedosahuje úspěchů. Jejím hlavním cílem je rozvoj sebeuvědomění u handicapovaných osob, ale také výchova dětí a mládeže k odpovědnosti. Velmi zajímavých výsledků bylo například dosaženo u dětí s mentálním postižením, které většinou bývají uzavřené, mlčenlivé a problémové. Se zvířecími „léčiteli“ však roztávají a komunikují zcela přirozeně. Také na seniory má felinoterapie pozitivní vliv. Kočky se dále používají jako podpůrná léčba při léčbě závislostí, neuróz, stresu a neklidu.

 

Emoční podpora

Zapomeňte na pověru, že psi jsou věrní a kočky falešné. Jsou známé případy, kdy kočka našla své páníčky i přesto, že se přestěhovali stovky kilometrů daleko. Řada výzkumů také prokázala, že si tyto malé šelmy pamatují, jak se k nim člověk chová, a lásku vědomě oplácejí. A podle švýcarské studie dokonce mohou v domácnosti plnit po emocionální stránce funkci partnera.

 

Pověsti

Někteří lidé věří, že pokud kočka přijde k něčímu domu, má ve svém životě za úkol jej hlídat jako svůj karmický dluh. Říká se také, že tato stvoření dokážou chránit obydlí svého majitele před negativní energií. Prý jsou schopné vycítit zlé duchy, které pronásledují, poté uvězní ve svém energetickém poli a přesunou mimo dům.  

Podle legend působí každá barva kočky jinak. Černé jsou nejlepší na vysávání negativních energií, zrzavé přitahují peníze, bílé léčí, trojbarevné nosí štěstí. Mourovaté jsou zdrojem zábavy a šedomodré nás uklidňují a přináší lásku.

 

10.04.2017

Kolínská s vůní kotěcí srsti

Pokud si myslíte, že vás už nemůže v oblasti produktů týkajících se koček nic překvapit, slyšeli jste už o vůni sestavené tak, aby voněla jako kočičí zátylek? Někdo říká, že kočky vzadu na hlavě voní sluncem, někdo tu vůni přirovnává k čerstvě upečenému chlebu. Také si někdy při mazlení přičichnete?

Chtěli byste někdy vonět jako kočka? Nová vůně od Demeter Fragrance s názvem KittenFur (tedy kotěcí srst) vám to umožní.Po výrobcích s názvy Dirt (Bláto), Grass (Tráva) nebo Tomato (Rajče) přichází kolínská, tělové mléko, sprchový šampon a masážní olej, které všechny voní prý přesně jako místečko za kotěcím krkem.


 

Bude vůně kočky lákat? Voněli byste stejně, kdybyste se otírali o kočku? Pořídili byste si něco takového?

 

13.02.2017

První výstava koček na světě!

 

Před více než 400 lety, na konci 16. století, se nadšení chovatelé koček sešli ve Winchesteru v Anglii a uspořádali výstavu, na které mohli své kočky porovnat. Vítěz této výstavy na Tržišti Sv. Gilese ale nezískal titul nejlepší svého plemene. Byl vyhlášen nejlepším lovcem myší.

První novodobá výstava se konala až o téměř 300 let později, v roce 1871 v Anglii. Jejím organizátorem byl pan Harrison Weir, umělec a milovník koček. Dnes je považován za otce chovatelství koček.

Byl to právě Weir, který jako první přišel s myšlenkou moderní posuzované výstavy koček. Jeho záměrem bylo, aby se „příliš často opovrhované kočky setkaly s pozorností a laskavým zacházením, které by se mělo dostávat každé němé tváři.“ Rychle sestavil soutěžní skupiny, ceny a rozvrh... a moderní výstavy koček mohly začít.

„Bylo by dobré pořádat výstavy koček, abychom si mohli všímat jednotlivých plemen, barev atd. a aby tak domácí kočka, která sedává před krbem, získala nepředstavitelnou krásu a přitažlivost.“ – Harrison Weir, 1871

Harrison Weir sám také nakreslil plakát pro propagaci výstavy. Na žlutém podkladu byla zobrazena hlava černé kočky.

Jako místo pro první výstavu byl vybrán Crystal Palace v jihovýchodní části Londýna (již dříve se tam konaly výstavy psů), kde se pan Weir obrátil na svého přítele a ředitele Paláce pana Wilkinsona. Posuzovateli byli kromě pana Harrisona Weira jeho bratr John Jenner Weir a reverend J. Macdona, známý chovatel.

Výstava se konala 13. června 1871. Pro zajímavost, byl to čtvrtek a tedy nikoliv dnes obvyklá sobota. První výstavy se zúčastnilo téměř 160 koček, většina z nich byla krátkosrstých a byly rozděleny do 25 skupin pro východní a další cizokrajná plemena, ale také pro různé variety původních britských koček. Účastnily se angorské kočky, perské, dvě siamské a divoká kočka ze Skotska, která přišla o svou tlapku. Kočky byly umístěny v klecích s karmínově červenými polštářky.

Celkem bylo rozdáno 54 cen v celkové hodnotě 57 liber 15 šterlinků. Vítězné kočky se nefotily, ale byly vyhotoveny jejich kresby.

Zprávy z výstavy se objevily dokonce v Illustrated London News společně s kreslenými obrázky. Výstava byla celkově dobře přijata a už v prosinci téhož roku se hned konala další. Výstavy koček se v Británii rychle staly módní záležitostí. Přispěla tomu také skutečnost, že patronát nad nimi převzala královna Viktorie, která sama vlastnila pár modrých perských koček. Pravidelně každý rok se konaly výstavy v Crystal Palace v Londýně a v Brightonu a neustále se zvětšovaly.

V roce 1887 byl vytvořen první registr koček na světě. Jmenoval se The National Cat Club a byl vytvořen proto, aby kočky registroval, vedl plemenné knihy a zaznamenával a pořádal výstavy koček. Harrison Weir se stal prezidentem klubu a byl jím až do své rezignace v roce 1890, kdy vyzval pana Louise Waina, aby nastoupil na jeho místo.

Sám Harrison Weir se kromě jiného zasloužil o koncept a popis prvních standardů jednotlivých plemen, které mimo jiné doplnil svými kresbami. Uznaných plemen bylo tehdy o hodně méně než dnes.

Jen pro úplnost: první výstava, kterou pořádal dnes existující klub chovatelů, se konala v roce 1887 a klubem byl samozřejmě Weirův The National Cat Club. V roce 1894 potom následovala výstava pořádaná The Scottish Cat Club ve městě Edinburghu. Přihlášeno bylo již kolem 560 koček.

 

04.02.2017

Vědcům v Kalifornii se podařil úspěšný test léčby koček s HCM

 
Tým na Davisově škole veterinární medicíny na Kalifornské univerzitě (UC Davis) dokázal, že nový lék může být účinný při léčbě koček nemocných hypertrofickou kardiomyopatií (HCM). Článek byl publikován v PLOS ONE.

HCM je jedno z nejčastějších srdečních onemocnění u koček, při kterém dochází ke ztluštění stěny srdeční komory (ve 2/3 případů levé) a k následné změně srdeční funkce, která často vede k úmrtí kočky v důsledku vytvoření krevních sraženin nebo selhání srdce. HCM je zatím nevyléčitelná a vyskytuje se kromě koček také u jiných zvířat i lidí.

Tým UC Davis studoval kočky, které byly nakříženy z mainských mývalích koček a u kterých se přirozeně vyskytuje HCM. U pěti koček z kolonie bylo onemocnění diagnostikováno a pomocí nedávno popsané molekuly označené jako MYK-461 byla levá ventrikulární obstrukce (LVOT) eliminována.

Výsledky jsou považovány za úspěch jak při budoucí léčbě koček, tak lidí. Zdá se, že se jedná o možnost, jak zastavit nebo alespoň zpomalit průběh HCM.

Dnešní medicína se přitom zaměřuje pouze na léčbu příznaků, ale ne na nemoc samotnou. Tým z UC Davis doufá, že brzy budou moci být provedeny klinické zkoušky, které určí, zda může být použití MYK-461 cestou, jak kočky s HCM léčit.

 

24.11.2016

 

Vítejte v Buenos Aires

Čím mě mimo jiné Buenos Aires uchvátilo a vrylo se mi do paměti jsou kočky.Na turisticky hojně navštěvovaném hřbitově Recoleta žijí desítky koček a to ne jen tak ledajakých. Tyhle kočky jsou dobře krmené a nikdo jim nesmí ublížit. Starají se o ně zaměstnanci hřbitova a pamlsky jim přinášejí i pozůstalí a znalí turisté. Kočky jsou zde považovány za prostředníky mezi světem živých a mrtvých a tudíž jsou chráněné a hýčkané.

 

20.10.2016

Kocour Tombili má v Istanbulu svou sochu

 
Kocoura jménem Tombili, který se proslavil díky fotce na sociálních sítích, jak sedí opřený na svém oblíbeném místě na istanbulském chodníku, připomíná teď i socha. Přimluvilo se za ni v petici asi 17 000 lidí.
 
 
Tombili je turecké označení pro trochu kulatější domácí mazlíčky. Ve své domácí čtvrti Kadiköy byl kocour známý, spousta lidí si s ním hrála a považovala ho za maskota ulice, kde sedával. Zemřel po měsíc trvající nemoci letos v srpnu. Bronzová socha byla odhalena u příležitosti dne zvířat, 4. října 2016.
Obyvatelé Istanbulu, který je domovem stovek tisíc toulavých koček, se o ně dobře starají. Jedno turecké rčení prý říká: „Když zabiješ kočku, musíš postavit mešitu, abys získal od Boha odpuštění.“
ale i v Karlových Varech je socha kočky
O kočce barona Lützowa 
Významný občan Karlových Varů, baron August von Lützow, který si nechal ve svahu nad městem postavit nádhernou vilu, byl zřejmě podivínem. Byl znám svými neustálými spory s radními. Příběh je spjatý se soškou kočky umístěnou pod baronovou vilou. Vypráví se, že po postavení pomníku Karla IV. nedaleko Lützowovy vily v sadu na Vyhlídce, si nechal baron na terasu zahradního pavilonu postavit na vysoký podstavec sochu sedící kočky. Původně hleděla kočka ke středu města, později však byla otočena směrem k ulici Na Vyhlídce. Údajně ji výstřední baron schválně osadil pozadím k městské radnici v údolí, aby zesměšnil radní. Kočka je současně v protipólu s instalovaným pomníkem Karla IV., čímž chtěl baron radnici říci, že je to pro kočku. Do polopusté stráně prý patří kočka, ne císař, navíc ve špatných rozměrech.
 

19.09.2016

Havajská terapie kočkami

 
Určitě to znáte, jsou dny, kdy vás nic nebaví a chcete jen ležet, nic nedělat a oddávat se depresi. Maximálně byste se s někým chtěli objímat a pomazlit se. No ne vždy je někdo vhodný nablízku. Útulek Lanai Cat Sanctuary na Havaji však nabízí návštěvníkům právě možnost dobití pozitivní energie pomazlením se se zvířátky. V útulku se nachází víc jak 500 koček. Kočičí rezervace leží na malém havajském ostrově Lanai. Kočky tam nejsou uvězněné v klecích, ale mohou svobodně zkoumat okolí.Lidé z celého světa cestují do tohoto neobyčejného útulku jen kvůli tomu, aby se s nimi mohli pomazlit. Touto cestou se už podařilo i mnoho koček adoptovat, protože si s návštěvníky padly oka. Pracovníci útulku však k adopci klienty nikdy nenutí. Vše probíhá uvolněně a přirozeně.
 
 
 

03.09.2016

Kočka horolezec!

Kočka horolezec doprovází svého pána na každém kroku Millie rozhodně není obyčejná kočka! Proč? Protože společně s pánem, Craigem Armstrongem, s radostí zdolává vrcholy a všelijaké další překážky.

Záliba koček v lezení a šplhání na všelijaká vyvýšená místa je obecně známá. Pro kočku jsou tak hory, na které leze společně s pánem, jedním velkým hřištěm. Vždy si najde cestu a když je nějaký skok moc nebezpečný, sama moc dobře ví, kdy zastavit. Podle Craiga má Millie všechny kvality, které by horolezecký parťák měl mít.

Spoustu víkendů trávím dobrodružným lezením. Vždycky jsem si myslel, že když mám domácího mazlíčka, přítele, vezmu ho s sebou," řekl Craig.

Milie je neuvěřitelný atlet, jak velké skoky dělá přes některé mezery

Millie zařízení se skládá z postroje, vodítka a nějakého lana

Millie má všechny vlastnosti, jaké by měl dobrý parťák - lezec mít! Vždycky chce jít výš, ikdyž sama ví, že je to těžké. Ale také ví, kdy přestat!

 

 

10.08.2016

Kočičí paměť!

Obecně se ví, že kočky mají úžasnou schopnost prozkoumávat nové prostředí. Bylo ale také vědecky prokázáno, že jejich schopnost uchovávat si informace je lepší než u některých dalších domácích zvířat.
V testu inteligence pro kočky a psy porovnávali Dr. Maier (profesor psychologie na University of Michigan) a Dr. Schneirla (kurátor Amerického muzea přírodních dějin) IQ jako funkci paměti koček a psů.
Zvířatům ukázali velké množství krabic a naučili je, že potrava je pouze pod krabicí, která má nahoře rozsvícenou lampu.
Jakmile byl tento výcvik dokončen, badatelé okamžitě lampu rozsvítili a psům a kočkám nenechali po jistou dobu ke krabicím přístup. U psů vydržela vzpomínka nejdéle pět minut, ale některé kočky se ke správné krabici vrátily i po 16 hodinách, což svědčí dokonce o lepší paměti, než mají opice a orangutani.

 

13.07.2016

Popíjet víno můžete společně se svou kočkou.

 
Proč byste měli pít sami, když máte doma kočky? Americká firma Apollo Peak sídlící v Coloradu, U.S.A. nabízí nealkoholické víno pro kočky!
 
Nápoje pro kočky pojmenované příhodně Pinot Meow (meow = mňau) nebo Moscato (vidíte ve slově cat, tedy kočka?) jsou ve skutečnosti vyrobeny z bio šanty, vody a bio řepné šťávy. Všechny ingredience pocházejí ze středního Colorada, což jistě kočičí znalci vín ocení. Víno se zatím dá koupit v obchodech se zvířecími potřebami Coloradu a Arizoně nebo online, zaslat je ho možné zatím ale pouze v rámci Spojených států.
        
 
 

11.06.2016

Kočičí pláž je na Sardinii jednou z nejlepších turistických atrakcí.

TripAdvisor označil jako jednu z nejlepších turistických atrakcí na Sardinii pláž plnou koček.

Kočičí rezervace se nachází blízko malé rybářské osady Su Pallosu a v posledních letech přilákala tisíce turistů. Lidé čekají, že kočky nemají rády vodu, ale zdejší kočky u moře vyrostly a nebojí se ho. Navíc jsou k návštěvníkům přátelské. Asi polovina z dnešních 60 koček je potomky těch, které si přivezli zdejší rybáři, aby jim pomohly zbavit se hlodavců. O kočky, jejich zdraví i kastrace, se stará místní sdružení, kromě koček vás provedou po místních archeologických a dalších památkách.

Pokud chcete kolonii navštívit, musíte se objednat předem. Vstup je po desetičlenných skupinkách na půl hodiny, aby z návštěvníků nebyly kočky ve stresu. Vstup je zcela zdarma, ale samozřejmě můžete sdružení Amici di Su Pallosu na péči jakkoliv přispět.

 

Kočičí rezervace se nachází blízko malé rybářské osady Su Pallosu a v posledních letech přilákala tisíce turistů. Lidé čekají, že kočky nemají rády vodu, ale zdejší kočky u moře vyrostly a nebojí se ho. Navíc jsou k návštěvníkům přátelské.
Asi polovina z dnešních 60 koček je potomky těch, které si přivezli zdejší rybáři, aby jim pomohly zbavit se hlodavců.
O kočky, jejich zdraví i kastrace, se stará místní sdružení, kromě koček vás provedou po místních archeologických a dalších památkách.

28.05.2016

Je vaše kočka pravák nebo levák?

 
Víte, že i kočky jsou stejně jako lidé leváci nebo praváci? A víte, které pacce dávají přednost ty vaše kočky?
 
Jak to zjistit
Zjistit pravo nebo levopackovost kočky vám může pomoci následující experiment. Budete potřebovat skleničku, kousek nějaké pochoutky pro kočky a kočku dobrovolnici. A pak už jen stačí sledovat, kterou packu bude upřednostňovat.
 
Proč to tak je
Pokud si s vámi kočka packuje, strká do vás, obvykle použije libovolnou tlapku. Čím je ale úkol pro kočku složitější a musí použít specializovanější část mozku, tím spíše uvidíme, které straně dává přednost.
Podle experimentu na Queen’s Univerity v Belfastu se zdá, že preferování jedné strany nesouvisí s věkem, ale patrně silně závisí na pohlaví kočky. Kocouři byli spíše leváci, kočky spíše pravačky.
Jak je to u vašich koček? Praváci nebo leváci? A platí závěr, že kočky dávají přednost pravé pacce, kocouři pak té levé?

 

16.05.2016

Nejstarší žijící kočkou na světě je 30letý kocour Scooter

 
Společnost Guinnesovy světové rekordy 9.5.2016 oznámila, že nově uznanou nejstarší žijící kočkou je 30letý siamský kocour z amerického Texasu. Titul do té doby držel 26 let starý kocour jménem Corduroy z Oregonu. Nejen v americe, ale i jinde na světě žijí starší kočky. Jednou z nich, sic bez titulu byl 
 
Ferdoušek
 
Kdybych na vlastní oči nepoznala 27 let starého kocoura, tak tomu snad ani nebudu věřit. Byl jím kocour Ferdoušek, jedné paní z Dobrušky, která kočky opravdu miluje. Nebyl zavřený doma, ale celý svůj život kontroloval své teritorium v širokém okolí domu. Ve 27 letech opustil paničku i její rodinu i ostatních devět spolubydlících kočičích kamarádů a odešel do kočičího nebíčka.
Byl to velký fešák, mazel a pohodář!

 

Tyto fotografie byly pořízeny když mu bylo 26 let.

   

04.05.2016

Kočky předou, i když vůbec nejsou v pohodě

Vrnění jako takové je tichý vrčivý zvuk způsobený jemnými vibracemi slizničních řas v kočičím hrtanu umístěném pod hlasivkami. Zatímco tygři, lvi a další velké šelmy dokážou příst jen při výdechu, kočky domácí předou při nádechu i výdechu a to už pár dní po narození. Spousta lidí si myslí, že předení je známkou kočičí pohody, ale kočky předou i v situacích, které nejsou dvakrát příjemné - třeba při porodu, když jsou zraněné, při těžké nemoci nebo dokonce i při umírání. Kočka si tak předením s nejvyšší pravděpodobností ulevuje od bolesti a trápení. Frekvence vibrací kočičího předení je 27 - 44 hertzů. Jemné vibrace o podobné frekvenci uvolňují svalové napětí a urychlují hojení ran a zlomenin. Proto se také mimo jiné kočičí zranění hojí mnohem rychleji než psí.
Jaký to má význam pro lidstvo? Poměrně zásadní. NASA už několik let vybavuje astronauty speciálními vibračními pásky, které napodobují kočičí předení, resp. zmíněnou frekvenci, a pomáhají omezit řídnutí kostí, ke kterému ve vesmíru dochází (další prevencí je samozřejmě pravidelný aerobní trénink astronautů). Pokud se tito pokusní králíci osvědčí, najdeme speciální masážní pásky brzy i v obchodech. Pomáhat by měly hlavně seniorům. Než se tak stane, pořiďte babičce nebo dědovi kočku. Nějakou mazlivou, co bude příst na klíně.

 
15.04.2016

 

Tyto dvě ženy zachránily rovnou dva životy a tím to zdaleka neskončilo

 

Seznamte se s Boltem a Keel - tyto kočičky mají úžasné majitele, kteří je berou na úžasné výlety. Ale ne vždy tomu tak bylo...
Nebýt dvou žen, které koťátka zachránily, bůhví, jak by dopadla. Koťátka se našla v křoví vedle odpadkového koše, kde je nejspíš někdo krutě vyhodil. Jejich matka nebyla nikde poblíž stejně tak jako žádné jídlo. Ženy se koťátek ujaly. Původně bylo v plánu, že si je nechají pouze přes noc a ráno je donesou do útulku. Jenže jejich plány se během noci změnily. Koťátka si nechaly. A jelikož zrovna na druhý den měly obě ženy naplánovaný výlet do přírody, rozhodly se, že vezmou koťátka s sebou. To byl jejich první výlet, od té doby jich podnikly nespočet. A kočičkám se to líbí. Jsou totiž nablízku lidem, kteří je zásobují láskou a péčí a rozhodně se s nimi ani nenudí. Však se podívejte na jejich dobrodružné fotky z různých cest:





 

27.01.2016

 

Tato žena tráví volný čas krmením opuštěných koček, které by jinak zahynuly

Představujeme vám Veru. Tato žena se den co den vydává na odlehlé pobřeží, které je v zimním období zalehlé sněhem. A vydává se tam z nejkrásnějšího důvodu ...
Chodí tam totiž krmit opuštěné kočky, které se sdružují právě tam a nejspíše by za těchto opravdu chladných podmínek zahynuly. Moc lidí totiž v tuto dobu na pobřeží nechodí a obzlášť tam je vítr o dost silnější a chladnější. A jelikož si žena kočičky nemůže vzít k sobě, rozhodla se jim pomáhat aspoň jiným způsobem. Denně za nimi chodí a nosí jim skvělé dobrůtky, vykostěná kuřecí stehýnka a tak podobně. A ve chvílích, kdy se kočičky zaplňují dobrůtkami, žena prohrabává sníh, aby případně našla nějakou zapadlou kočičku. Tomu říkáme mít srdce na tom pravém místě!   video

 

23.06.2015

TAMA

V Japonsku v prefektuře Wakayama žije kočička TAMA, za kterou jezdí spousta lidí, hlavně turistů. Proč? Protože získala věhlas za to, že je přednostou ve vlakové stanici KISHI na dráze Kishigawa v Kinokawě. Má svoje nádraží a dokonce i svůj vlak. Ve vlaku jsou sedadla s opěradly jako kočky a dokonce i knihovna a knihy o kočičkách.




18.04.2015

Proč si kočka lehne na nemocné místo člověka?

www.biosferaklub.info/preco-si-macka-lahne-na-chore-miesto-cloveka/

 

14.03.2015

Japonský ostrov Aošima ovládly
kočky.

Na odlehlém japonském ostrově Aošima žije více než sto dvacet koček a pouze dvaadvacet lidí. I když tam nejsou žádné hotely ani obchody, neuvěřitelný počet koček stále láká více turistů. Na "kočičí ostrov" byly původně přivezeny kvůli problémům s přemnoženými hlodavci.
Aošima je japonský rybářský ostrůvek přezdívaný jako "ostrov koček ". V době jeho rozkvětu v roce 1945 tam žilo kolem 900 obyvatel, během několika desítek let se z něj však vytratili mladí lidé a zůstali pouze ti starší. V současnosti na něm tedy žije pouze dvaadvacet obyvatel a více než 120 koček. Ty sem byly původně dovezeny, aby vyhubily myši, které ničily rybářské lodě, ale postupem času se zde přemnožily.
Na ostrově nejsou žádné restaurace, obchody ani pouliční stánky a nejezdí tam žádné automobily. Aošima tedy není právě turistickým rájem, ale pro milovníky koček to ráj je. Dostat se tam člověk může pouze lodí, a to zhruba za půl hodiny z nedaleké prefektury Ehime. Aošimské kočky nejsou příliš vybíravé, přežívají prý na rýži nebo na pamlscích, které dostanou od turistů.

 

18.01.2015

Jak vypadá svět očima koček? Podívejte se!

Jak vnímají svět kolem sebe kočkovité šelmy? Takovou otázku si položil mladý americký umělec Nikolaj Lamm, který po konzultaci s několika odborníky vytvořil pomocí Photoshopu fotografie, které simulují svět, tak jak jej vidí kočky.
Nikolaj Lamm se na svém blogu zaměřil na rozdíly mezi tím, jak vidí svět kočky a lidé. Za použití Photoshopu vytvořil jedinečné fotografie. Kočka má širší zorné pole než člověk, ale periferní vidění má rozmazané po obou stranách, napsal deník Le Figaro.

Kočka je noční lovec, vidí nejlépe v šeru a nedokáže rozpoznat červenou od zelené. Oči kočky nemají dost citlivé, aby rozeznaly barvu. Výhodu oproti člověku ale mají - dokážou vnímat více pohybujících se objektů najednou. Právě tato vlastnost v kombinaci s rychlostí dělá z kočky skvělého lovce.

 

 

Agorafobie

 

Agorafobie se projeví, když se snažíte strčit kočku do přepravky nebo když kočka sice klidně sedí v přepravce, ale nepřetržitě tam mňouká. Je totiž připravena o svou oblíbenou obrannou taktiku-útěk- a to téměř v každé kočce vyvolá strach.

 

Kočíčí rekordy

 

Nejstarší žijicí kočka
Nejstarší žijicí kočka na světě je Kataleena Lady, barmská kočka narozená 11. března 1977. Její majitelkou je paní V. Haywardová z Melbourne v Austrálii. V roce 2002 oslavila kočka svoje 25. narozeniny.

Nejdelší kočka
Kdyby byl kocour Leo člověkem, vážil by asi 100 kg a měřil asi 2,5 metru. Jako kocour je vysoký jako osmileté dítě a má tak velké tlapky, že by mohl nosit dětské boty velikosti 2. Leo je maine coon kocour, který patří Friedě Irelandové a Carroll Damronové z Chicaga. Kočky tohoto plemena jsou obvykle hodně velké, často mají až 10 kg, ale Leo váží celých neuvěřitelných 15,8 kg a měří rekordních 121,9 cm od nosu k ocasu.

Nejdelší kočičí fousy
Nejdelší kočičí fous měřil 13,9 cm, a to 18. února 2003 u tříletého dlouhosrstého kocoura Sylvestera, který patří paní Amy Heckethornové z Burlingtonu v Iowě, USA.

Kočka s největším počtem prstů
Pětiletý kocour Jake z Bonfieldu v Ontariu v Kanadě má sedm prstů (úplných, s drápky a polštářky) na každé své tlapce. Kočky mají obvykle 5 prstů na předních a čtyři na zadních tlapkách. Překvapivě obvyklé ale je, že některé kočky mají prstů více.

Nejdražší kočka
Cato, bengálský kocour, byl v únoru 1998 zakoupen za 25.000 liber, tj. asi za 1.146.500,- Kč, paní Cindy Jacksonovou z Londýna. Prodávajícím
byl chovatel Lord. C. Esmond Gay z Bedfordshire v Anglii.

 

Kočka - biorezonátor

 

Energetika koček je velice užitečná pro lidské zdraví. Znáte to, příjde k Vám kočička, začnete jí hladit, zvíře se k Vám postupně lísá víc a víc, hraje si s Vámi nebo se uvelebí na Vašem klíně. Možná si to ani neuvědomujete, ale zatímco se bavíte s kočkou, Váš tep se normalizuje, arteriální tlak se snižuje, zlepšuje se mikrocirkulace Vašeho těla, pomalu mizí napětí cév a hladkého svalstva, uvolňujete se, snižuje se Vám případná bolest. Všechno tohle je důsledek biorezonančního efektu.

Celý článek zde...